Deja vai cīņa – kas ir kapoeira?

Ir daudz un dažādas cīņas mākslas. Bieži vien tās sevī apvieno vairākus elementus, piemēram, gan fizisko, gan garīgo. Kapoeira ir tāds cīņas mākslas veids, kurš sevī apvieno cīņas mākslu un deju.

Neparasts salikums

It kā no vienas puses izklausās nedaudz dīvaini – apvienota kaušanās un dejošana. No pirmā acu uzmetiena varētu šķist, ka tās ir pilnīgi atšķirīgas lietas, bet, ja tā padomā, tad šīm abām mākslām tomēr ir kas kopīgs – koordinācija un kustība. Abu apvienojums pavisam noteikti nav nemaz tik nejaušs – tie abi viens otru izcili papildina.

Ja ne kustība, ne koordinācija nav tava stiprākā puse, un tu nevēlies ne dejot, ne apgūt kādu cīņas mākslu, tad var atrast arī citus brīvā laika pavadīšanas veidus. Piemēram, vari ieskatīties vietnē https://casino-latvia.com/spelu-automati/, lai atrastu kādu aizraujošu izklaidi.

No kurienes cēlusies kapoeira?

Kapoeira nāk no Brazīlijas, nevis no Japānas vai kādas citas Āzijas valsts, kā tas ir pierasts ar cīņas mākslas veidiem. Arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc ir iesaistīta deja, jo, kā jau zināms, Brazīlija ir slavena ar savām dejām.

Kam kapoeira ir piemērota?

Ar kapoeiru var nodarboties bez jebkādām iepriekšējām prasmēm vai zināšanām. Arī vecums šajā sporta veidā nav nekāds šķērslis – to var uzsākt jebkurā vecumā. Vienīgi jāatceras, ka kapoeira būs fiziski daudz aktīvāka, nekā klasiskie Austrumu cīņas mākslas veidi, kuros fiziskā slodze ir mēreni viduvēja.

Nodarbojoties ar kapoeiru, var attīstīt lokanību, spēku, koordināciju, izturību un ritma izjūtu. Kapoeira pilnīgi noteikti daudziem liksies interesantāka un aizraujošāka nekā, piemēram, karatē.

Kapoeira Latvijā

Kapoeira Latvijā ir salīdzinoši jauns sporta veids, ja salīdzina ar karatē vai aikido. Ar karatē varēja nodarboties arī pirms gadiem 20, bet tad kapoeira vēl nebija nokļuvusi līdz Latvijai. Pašlaik ir vairākas vietas, kur ir iespējams nodarboties ar kapoeiru.

Pašlaik ar to var nodarboties Rīgā, Jelgavā, Tukumā un Salaspilī. Protams, ka pandēmijas dēļ šādas nodarbības pagaidām nav tā īsti pieejamas, taču agrāk vai vēlāk tās būs pieejamas. Ar kapoeiru var nodarboties arī bērni.

Jauna aizraušanās

Lai arī bērniem šīs nodarbības būtu interesantas, tās tiek veidotas ar dažādām metodēm, piemēram, dažās nodarbībās ir uzdevumi pāros – var apgūt gan sadarbību, gan dažādas kustības divatā. Rotaļas un spēles ir neiztrūkstoša sastāvdaļa ikviena bērna ikdienā, tāpēc tās šad tad parādās arī kapoeiras nodarbībās

Kapoeira ir kā tāda sava veida atpūta, un arī kas mazliet citādāks nekā ierasts. Kapoeiras nodarbības nenotiek klusumā – fonā skan mūzika. To var mazliet salīdzināt ar aerobiku vai kādu citu grupas nodarbību sporta klubā.

Mūzikas pavadībā šīs sporta nodarbības ir daudz aizraujošākas, jo mūzika gan uzmundrina, gan attīsta tevu ritma izjūtu. Tā kā kapoeira nāk no Brazīlijas, tad ir visai loģiski, ka pārsvarā fonā skanēs mūzika latino ritmos.

Papildus prasmes

Kapoeira atšķiras arī ar to, ka dažos klubos ir iespēja apgūt kādu sitamo mūzikas instrumentu vai pat portugāļu valodu. Vispār šīs nodarbības ir labas, jo palīdz apgūt un attīstīt vairākas prasmes vienlaicīgi.

Turklāt, lai nodarbotos ar kapoeiru, nav nepieciešams ne īpašs tērps, ne kāds cits aksesuārs. Vienīgie izdevumi būs tikai maksa par nodarbībām un, iespējams, ceļa izdevumi. Tomēr, ar to ir iespējams nodarboties arī mājās – atliek tikai atrast pietiekami daudz vietas, lai nesavainotos.