Kā atjaunot bojātus, sausus un nespodrus matus

Mati ir viena no sievietes skaistākajām rotām, tomēr arī tie mēdz būt sausi, nespodri un bojāti. Turklāt katru dienu cirtas ir pakļautas ūdens, karstuma un dažādu ķīmisku līdzekļu ietekmei, kas matu stāvokli tikai pasliktina. Šī raksta turpinājumā noteikti atradīsi kādu tev noderīgu ieteikumu, lai tiem palīdzētu.

Kā atpazīt bojātus matus

Ja mati ir bojāti, to var just: veselīgi mati ir gludi un zīdaini, bet bojāti mati ir raupji un blāvi. Ja, izlaižot pirkstus cauri matiem, sajūti lielāku pretestību visā matu garumā, gan ja mati ir mitri, gan sausi, tad tavi mati ir bojāti. Tāpēc tev būtu rūpīgi pret tiem jāizturas, jo sevišķi tad, kad tie ir mitri. Atšķetini mitrās šķipsnas, izmantojot ķemmi ar retiem zariem, un vienmēr lieto kondicionieri, lai būtu vieglāk izķemmēt matus. Vēl nevar nepieminēt, ka matu bojāšanās iemesls var būt arī kreditlinija ar sliktu kreditvesturi, jo cilvēkam, kurš vēlās šādu aizdevumu, var rasties stress, kā rezultātā var sākt izkrist mati.

Mazgā apdomīgi un pareizi

Nepareiza matu mazgāšana ir viens no iemesliem, kāpēc galvas rota bojājas. Tā vietā, lai mazgāšanās līdzekļus izvēlētos neapdomīgi, rūpīgi apsver matu stāvokli un tipu. It īpaši, ja matus regulāri krāso vai apstrādā ar ķīmiskiem līdzekļiem – tev būs nepieciešami arī speciāli mazgāšanas produkti. Tāpat īpaši sausai galvas rotai noderēs barojošāks šampūns un kondicionieris, savukārt taukainākiem matiem – mitrinošāki produkti. Tāpat ielāgo matus mazgāt mēreni siltā ūdenī un ik pēc laika palutināt ar barojošu masku.

Izmanto mājās atrodamos produktus

Ja nav vēlmes iegādāties speciālus līdzekļus, barojošu matu masku vari pagatavot arī no virtuvē atrodamiem produktiem. Vecmāmiņu pūra lādēs atrodami ieteikumi izmantot jēlu olu, kas sajaukta ar medu vai olīveļļu. Savukārt nespodriem matiem līdzēs piena produkti, piemēram, jogurts vai krējums, niezošai galvas ādai – citronu sula, bet matu kuplumam – alus. 

Bojātu matu veidošanas padomi

Ja vēlies matus sapīt bizēs, nelieto lētas matu gumijas. Tās var sabojāt tavu matu struktūru un izraisīt matu šķelšanos. Izvēlies tādas matu gumijas, kas izskatās kā spirāle, līdzīgi vecam tālruņa vadam, un maigi savij tādu ap matiem.
Neliels padoms: šīs matu gumijas praktiski nemaz neiespiežas matu struktūrā un neatstāj nospiedumus pēc izņemšanas. Lai aizsargātu galvas ādu un matus, nesien matus pārāk cieši.

Izvairies no veidošanas ar karstumu

Fēns, taisnotājs vai lokšķēres ir noderīgas skaistumkopšanas ierīces, taču tās balstītas veidošanā ar karstumu, kas būtiski ietekmē matu stāvokli. Ja tava galvas rota jau ir būtiski bojāta, centies šīs ierīces lietot retāk. Turklāt vienmēr pirms taisnošanas vai citas procedūras atceries matos ielikt līdzekli, kas pasargās no karstuma.

Sargies no saules

Īpaši jāuzmanās vasaras sezonā, taču arī citos gadalaikos saule rada UV starojumu, kas būtiski ietekmē matu stāvokli. Līdzīgi kā sargā ādu, piemēram, lietojot mitrinošu krēmu ar SPF filtriem, rūpējies arī par matiem – izmanto speciālus līdzekļus aizsardzībai no saules. Tāpat vari uzvilkt cepuri, lakatiņu vai neuzturēties tiešos saules staros.

Lieto dažāda veida eļļas

Dažkārt lielākie bojājumi redzami sašķeltajos matu galos, tāpēc palīdzēt var dažādas eļļas, piemēram, kokosriekstu. Tās vari izmantot līdzīgi kā matu maskas, paturot dažas stundas, vai arī mazu daudzumu eļļas iesmērēt galos pēc katras mazgāšanas reizes. Turklāt šobrīd matu kopšanas līdzekļu piedāvājumā atrodami neskaitāmi produkti, kuru sastāvā jau pievienotas dažādas eļļas.

Vai bojātiem matiem var lietot matu laku?

Tavai jaunajai, uz augšu sakārtotajai matu sasukai ir jāiztur visi vēji un slikti laikapstākļi – šādām vajadzībām noderēs tava izvēlēta matu laka. Bet vai ir tādas matu lakas, kas ir piemērotas bojātiem matiem?

Kopumā matu laka nebojā matus, bet tā jālieto tikai īpašām vietām un pareizā daudzumā. Pretējā gadījumā tavi mati izskatīsies lipīgi un nespodri.

Izvairies arī no pārmērīgas matu lakas lietošanas apvienojumā ar matu taisnotāja vai lokšķēru izmantošanu: pilnīgi pietiks ar dažām izsmidzināšanas reizēm.

Olīveļļas kūre

Olīveļļa ir piemērota ne tikai salātiem, bet ir lieliska sausiem matiem. Tā samazina matu lūšanu un palīdz atveseļot sausus matus.

Pagatavošana: 5-6 ēdamkarotes olīveļļas viegli uzsilda, tad iemasē matos. Ļauj iedarboties vismaz pusstundu. Galvā uzliek matu cepurīti un aptin galvu ar dvieli. Pēc tam eļļu kārtīgi izskalo. Padoms, dodoties uz pludmali: iemasē matos olīveļļu un sapin bizi, tādā veidā mati daudz labāk pārcietīs gan peldi sālsūdenī, gan saules karsēšanu.

Majonēzes kūre

Mazliet neparastāka, bet arī ļoti iedarbīga ir majonēzes kūre vienreiz nedēļā. Majonēzi iemasē matu galos, pēc pusstundas izskalo. Majonēze satur eļļu un olu, kas matiem ir ļoti barojoši produkti. Atceries: sausiem matiem maska jāuzklāj uz matu galiem!

Nātres ne tikai dzeļ

Ja tev ir taukaini mati, pamēģini izvārīt pati savu matu balzamu no kaltētām nātru lapām, etiķa un medus. Mati kļūst vieglāki un stiprāki.

Pagatavošana: Sauju nātru lapu aplej ar verdošu ūdeni, ļauj ievilkties 10 minūtes, nokās. Pievieno tējkaroti medus un malku etiķa. Izmanto svaigu mikstūru, bet pārpalikumu uzglabā slēgtā traukā. Maisījumu iemasē matos un ļauj ievilkties pusstundu, tad kārtīgi izskalo. Smalki mati kļūs stiprāki un ne tik taukaini.

Blondīnēm gan nevajadzētu izmantot nātres, bet gan kumelītes, jo nātres varētu krāsot!