Kā izvēlēties gludekli?

Gludeklis ir atrodams katrās mājās, bez tā neizdosies savest drēbes kārtībā. Nopirkt ierīci ir viegli, savukārt piemeklēt tieši jūsu vajadzībām atbilstošu, vajag pārdomāti. Lai nekļūdītos, šajā rakstā noskaidrosim, kādi mēdz būt gludekļi un ar ko tie atšķiras.

Labs gludeklis ātri uzkarst, optimāli sadala temperatūru, tam ir liela jauda un plašs funkciju klāsts. Izvēloties šo mājai nepieciešamo ierīci, uzmanība arī jāpievērš, kāds materiāls izmantots virsmas pārklājumam.

Mazliet no vēstures

Izrādās, tie atkal bija ķīnieši, kas jau I gadsimtā pirms mūsu ēras izdomāja, ka zīda gludināšanai noder panna ar garu rokturi, ko pildīja ar oglēm. Laika gaitā gludeklis ieguva trijstūra formu – tas bija dzelzs gabals, ko uzkarsēja uz uguns. Vēlāk tā aprises kļuva gluži pazīstamas – gludekļus, ko pildīja ar kvēlojošām oglēm un ik pa laikam mainīja, izmantoja līdz pat XX gadsimta sākumam arī Latvijā. Bet tolaik pasaulē bija izdomāti daudzi un dažādi gludekļi, kurus karsēja gan ar petroleju, gan dabasgāzi un pat ar alkoholu, turklāt 1882. gadā Ņujorkā Henrijs Sīlijs patentēja arī elektrisko gludekli. Tiesa, pagāja diezgan ilgs laiks, līdz tas kļuva pietiekami drošs un ar regulējamu temperatūru. Pagājušā gadsimta 50. gadu sākumā parādījās tvaika gludekļi.

Gludekļu virsmas

Vienkāršāko modeļu virsmai lielākoties ir alumīnija pārklājums, dārgākajiem un kvalitatīvākajiem tā ir hromēta, no teflona, no nerūsējošā tērauda vai kāda sakausējuma, piemēram, metālkeramikas.

Pārklājuma sastāvi ir dažādi, ražotāji tiem dod atšķirīgus nosaukumus, bet mērķis, ko vēlas sasniegt, ir viens, – lai virsma nodrošinātu labu slīdēšanu, gludinot neradītu traipus un spīdumu.

Alumīnija virsma ātri sakarst, tāpēc, neievērojot temperatūras režīmu, palielinās risks, ka gludināmo gabalu var pieraut un sabojāt. Šis materiāls ir viegls un diemžēl arī mīksts, tāpēc gludinot jāuzmanās, lai nesanāk pārbraukt pāri apģērba furnitūrai, sašvīkājot sildvirsmu.

Nerūsējošā tērauda virsma ilgāk sakarst un nedaudz sliktāk slīd nekā, piemēram, metālkeramika, toties tā ir izturīgāka par alumīnija.

Plāniem un cimperlīgiem audumiem (zīds un samts) piemērotāks ir teflona pārklājums, kas ir delikāts materiāls. Gludekļi ar metālkeramikas vai cita sakausējuma virsmu ļoti labi slīd, kas atvieglo gludināšanu un novērš auduma spīdēšanu.

Pazīstamākie ražotāji (“Bosch”, “Philips”, “Siemens” u.c.) meklē dažādus risinājumus, kā uzlabot gludekļa virsmas kvalitāti. Izmanto anodētu alumīniju, nerūsējošo tēraudu apsmidzina ar safīra pulveri vai pulverizētu emalju, pārklājumam izvēlas vieglo un izturīgo titānu.

Funkcijas

Visiem mūsdienu gludekļiem ir tvaika padeves mehānisms ar vairākiem režīmiem, kas ļauj regulēt procesa intensitāti. Ja apģērba gabals ir ļoti saburzīts, plūsmai jābūt spēcīgākai. Ja nepietiek jaudas, nospiežot attiecīgo pogu, izmanto tvaika trieciena funkciju, kad to nevis izpūš, bet gan izsmidzina.

Strādājot parastā režīmā, gludeklis vienā minūtē patērē 30 – 40 g ūdens, bet pastiprinātā – 100 g. Jo lielāks tilpums tver­tnei, kurā pilda ūdeni, jo retāk nākas atjaunot šķidruma krājumus.

Jāņem vērā, ka, izmantojot tvaika smidzināšanas funkciju, tvertne izsīkst ļoti ātri.

Gandrīz visu modeļu gludekļiem, izņemot lētākos, ir pilienaptures sistēma (Anti Drop).

– Tā nodrošina, ka, ielejot ūdeni, no virsmas sprauslām tas netecēs, vienmēr plūdīs tikai tvaiki, – skaidro speciāliste. – Ja gludeklim ir maza jauda, piemēram, 1500 W, virsma tik ātri nesakarst un ūdens uzreiz nepārvēršas tvaikos, tāpēc sāk pilēt. Lūk, kādēļ vēlams iegādāties jaudīgu, sākot no 2000 W (tagad pieejami gludekļi, kuriem jauda ir pat 2600 – 2800 W).

Iegādājoties gludekli, vajadzētu noskaidrot, kā veicama ierīces atkaļķošana. Ir modeļi ar pretnosēdumu sistēmu (Anti Calc), kas nogulsnes izskalo no tvaika kameras, tā palīdzot ierīci daudz ilgāk uzturēt labā tehniskā kārtībā.

Aizmāršas noteikti priecājas par gludekļiem ar pašizslēgšanās sistēmu. Ja, izejot no mājām, aizmirstat to atvienot no kontakta, šāds gludeklis nekustināts automātiski izslēdzas pēc 2 minūtēm, ja atrodas horizontālā stāvoklī, un pēc 8 minūtēm, ja novietots vertikāli.

Gludināšanas sistēmas

Gludināšanas sistēmas ir izpelnījušās īpašu uzmanību. Tās sevī ietver gludekli, tvaika ģeneratoru un, dažiem modeļiem, pat gludināmo dēli. Tvaika ģenerators ļauj pielietot tvaiku daudz intensīvāk, pateicoties arī ūdens tvertnes apjomam. Tāds gludeklis neražo tvaiku pats, bet tikai paņem to no tvaika ģeneratora, kas ļauj izmantot tvaika strūklu nepārtraukti, negaidot, kamēr gludeklis sasildīs kārtējo porciju. Gludināšanas sistēma tiks galā ar saburzītām drēbēm daudz ātrāk un efektīvāk, pat gludinot vairākos slāņos saliktu audumu. Tā ir radīta profesionālam rezultātam un lielai ģimenei.

Noderīgi

  • Svarīgs rādītājs, izvēloties gludekli, ir tā jauda. Ieteicams lūkoties pēc modeļiem, sākot no 1800 vai 2000 W. Ja gribat, lai gludekļa virsma sakarst ātri un tvaika padeve notiek intensīvi, jaudai jābūt lielākai. Jaunākajiem modeļiem tā sasniedz pat 2800W.
  • Gludināšana veicas ātrāk un rezultāts ir kvalitatīvāks, ja uz gludekļa virsmas ir daudz nelielu atveru, pa kurām plūst tvaiks.
  • Ja gludeklis ir viegls ar smailu galu, ar to ērtāk piekļūt, piemēram, laukumam starp krekla vai blūzes pogām, turklāt nelielā svara dēļ arī pēc ilgas gludināšanas nenogurst roka.
  • Gludeklis ar noapaļotu galu mazāk saņurca audumu, bet ar smagu ir vieglāk gludināt biezus audumus.
  • Izvēloties ūdeni, jāņem vērā, ka vārīts veido lielāku aplikumu nekā parastais krāna ūdens. Tāpēc var izmantot šādu maisījumu: nostādinātam vārītam ūdenim pievieno nedaudz dzeramās sodas, pēc tam šķidrumu izfiltrē.
  • Strādājot parastā gludināšanas režīmā, tvaikam vienā minūtē patērē 30 – 40 g ūdens, bet intensīvā režīmā – līdz 100 g.
  • Pēc katras gludināšanas pāri palikušo ūdeni ieteicams izliet, tā samazinot katlakmens veidošanās iespēju.
  • Lētiem gludekļiem elektrovada garums ir 1m, bet, lai iztiktu bez pagarinātāja, vajadzētu būt vismaz 1,5 m. Gludinot garumam ir nozīme.
  • Dažiem modeļiem ir automātiskā izslēgšanās funkcija. Ja aizmirstat to atvienot no kontakta, šāds gludeklis nekustināts automātiski izslēdzas pēc 2 minūtēm, ja atrodas horizontālā stāvoklī, un pēc 8 minūtēm, ja novietots vertikāli.
  • Ceļojumiem paredzēti viegli gludeklīši, kam pat rokturis pielokāms pie korpusa, lai aizņemtu mazāk vietas. Tie aprīkoti ar tvaika padevi un pat maināmu strāvas stiprumu no 220 līdz 110 V, lai būtu izmantojami it visās valstīs.