Kā kopt sejas ādu ziemā?

Diemžēl joprojām pastāv daudz mītu par to, kā jārūpējas par sejas ādu aukstā laikā. Kā arī – bieži vien savus iemīļotos sejas kopšanas līdzekļus lietojam visu gadu, neaizdomājoties, ka aukstos laikapstākļos mūsu ādas vajadzības mainās. Šajā rakstā uzzināsiet, kā pareizi kopt un rūpēties par sejas ādu ziemā.

Ziemā ādai ir nepieciešamas īpašas rūpes, jo tā jāpasargā gan no skarbajiem un mainīgajiem laikapstākļiem, gan no sausā gaisa, ko rada apkure. Arī ēdienkarte ziemā mums ir krietni atšķirīga no vasaras, kad esam lutināti ar vietējām dabas veltēm, tāpēc ādas veselībai var pietrūkt kādu vitamīnu un minerālvielu. Par visiem šiem faktoriem vajadzētu padomāt, izvēloties ādas kopšanas līdzekļus un uztura bagātinātājus ziemai.

Izvēloties sejas kopšanas līdzekļus ziemai, pievērs uzmanību, lai tie būtu piemēroti tieši tavam ādas tipam un problēmām.

Taukainas ādas īpašniekiem neieteiktu izvēlēties īpaši barojošus sejas krēmus, jo tas var radīt nevajadzīgus ādas poru aizsprostojumus un iekaisumus. Tāpat mitrinošos krēmus rīta pusē ieteicams uzklāt uz ādas vienu stundu pirms došanās ārā. Savukārt no uztura bagātinātājiem vislabāk noderēs taukvielām un aminoskābēm bagātināti produkti, kas tik ļoti nepieciešami nelabvēlīgu laika apstākļu gadījumos.

Āda gan jāmitrina, gan jābaro

Mitrinošs krēms obligāti jālieto arī ziemā. Tas gan nenozīmē, ka pilnībā jāaizmirst par barojošo krēmu. Arī tam jābūt kosmētikas somiņā gada aukstākajos mēnešos. Taču barojošais krēms jāizvēlas tad, kad dodies garās pastaigās, slēpo vai kā citādi baudi ziemas priekus. Šie krēmi ir taukaināki, un tie rada aizsargplēvīti, lai noturētu ādā mitrumu. Savukārt, ja dienu pavadi telpās, pietiek tikai ar mitrinošu krēmu. Tas palīdzēs ādai, kuru ietekmē apkures izraisītais sausais gaiss. Sejas ādai ar dažāda veida problēmām pievieno dermatologa izrakstīto ārstniecisko krēmu. Tāpat sejas kopšanu vari papildināt ar dažāda veida serumiem, kas satur Q10. Sejas ādai patiks, ja padzersi kādu uztura bagātinātāju: selēnu, D vitamīnu, naktssveces eļļu, zivju eļļu. Ādu uzlabos fiziskas aktivitātes svaigā gaisā, jo tad tā apskābekļojas. Tikai pirms tam neaizmirsti par barojošo krēmu. Ādai noteikti nepatiks salds un trekns ēdiens.

Krēms ar saules aizsargfiltru SPF jālieto arī ziemā

Arī ziemā mēs saņemam ultravioleto starojumu, taču ne tik intensīvi. Tomēr, ja ir spilgti zilas debesis un saule, jālieto krēms ar SPF 50. Pārējās dienās var izvēlēties krēmu ar SPF 30. Ir krēmi, kuros SPF ir 15–20, tas, protams, ir labāk, nekā vispār nelietot saules aizsargkrēmus, tomēr ieteicams izvēlēties krēmus ar augstāku SPF faktoru. Cilvēkiem, kuriem ir rozācija, sausa āda, akne, regulāri nepieciešams krēms, kas satur saules aizsargfiltru. Vējš, mitrums un saule ir vissliktākā kombinācija, jo tā ādu kairina un pārsausina. Tas veicina slimības paasinājumu, jo paplašinās un veidojas jauni asins kapilāri, kas seju padara sārtu, kuperozu. Ādu īpaši kairina temperatūras svārstības, piemēram, vienu dienu –2, bet otru +2.

Ādas attīrīšana

Jebkāda tipa sejas āda neatkarīgi no gadalaika ir jāattīra divas reizes dienā un arī jāmitrina divas reizes dienā – no rīta un vakarā. Jebkura āda jānotīra ar micelāro ūdeni, putām vai citu attīrošu līdzekli. Noteikti izvēlies tikai vienu attīrošu līdzekli, nevis micelāro ūdeni, gelu un vēl putas. Skrubi ādas kopšanai pievieno vienu līdz divas reizes nedēļā, bet ne biežāk, jo tā var pārkairināt ādu.

 1. Ja tev ir rozācija

Rozācija ir ādas slimība, un tai var būt dažādas pakāpes – sākot no viegla sārtuma līdz pat smagākajai stadijai: ar sarkaniem vaigiem un uzblīdušu degunu. Pilnībā izārstēt rozāciju diemžēl nav iespējams, taču var kontrolēt, lai tā neprogresētu. Šādai sejai raksturīgi paplašināti kapilāri jeb kuperoze. Jo vairāk šādu paplašinātu kapilāru, jo lielāks ir ūdens zudums, kā rezultātā rodas ādas sausums un kairinājums: velkošas, kņudinošas, dedzinošas sajūtas. Kairina burtiski jebkas – saule, vējš, mitrums, ūdens.

Atkarībā no stadijas papildus varbūt jāpievieno antibiotiku saturoši krēmi vai pat jālieto antibiotikas iekšķīgi. Paplašinātos kapilārus iespējams ārstēt ar lāzerterapiju. Lai rozācija neprogresētu, lāzerprocedūras ieteicams veikt regulāri – reizi gadā vai reizi divos gados. Procedūru skaitu nosaka dermatologs, ņemot vērā ādas stāvokli.

 1. Ja tev ir sausa āda

Šajā gadījumā sūdzības ir līdzīgas kā rozācijai: pārsvarā velkoša sajūta. Neatkarīgi no iemesla āda bieži sajūt kairinājumu, jo tai pietrūkst aizsargslānīša, ko veido lipīdi. Sausa āda īpaši raksturīga gados vecākiem cilvēkiem. Ja sejas āda ilgstoši ir sausa, var attīstīties sausās ādas dermatīts, ko raksturo sarkani plankumi un ādas iekaisums. Dažkārt āda lobās, īpaši ap degunu, uz vaigiem, un ir redzams apsārtums uz plakstiņiem.

 1. Kā kopt sausu ādu?

Biežāk un intensīvāk ādu pabaro ar kādu barojošāku krēmu, jo īpaši, dodoties pastaigā. Barojošs krēms palīdzēs izveidot aizsargplēvīti, kas ādu pasargās no kairinājumiem un ūdens zuduma. Ārkārtas gadījumos pirms došanās ārā vari uzsmērēt vazelīnu, īpaši ap mutes kaktiņiem, degunu, kas labi izolēs no aukstuma un vēja. Vazelīns īpaši der pārdevējām, kas ziemā strādā ārā tirgū, – jāuzklāj arī uz rokām, pirkstiem, kā arī elkoņiem un ceļiem.

Tomēr nebūt nav tā, ka ikdienā jāizvēlas tikai barojošie krēmi. Āda ir arī jāmitrina. Sausas ādas īpašniekiem ātrāk parādās krunciņas, tāpēc biežāk jāveic mitrinošas procedūras – dziļā mitrināšana, mitrinošu vielu uzklāšana uz ādas. Pēc pirtīm un vannām jāuzklāj mitrinošais krēms.

Katram no mums var būt ļoti atšķirīgas vajadzības ādas kopšanā, tādēļ, lai pareizi izvēlētos kopšanas līdzekļus un uztura bagātinātājus tieši tavai ādai, ieteicams veikt ādas stāvokļa pārbaudi. Šī pārbaude ir pieejama aptiekās uz vietas un sniedz detalizētus datus par ādas stāvokli. Balstoties uz tiem, skaistuma speciālists ieteiks produktus tieši tavām vajadzībām.

Noderīgi padomi:

 • Vajag ievērot 20 minūšu ilgu laika posmu starp brīdi, kad uzklāj dienas krēmu, un mirkli, kad dodies ārpus telpām.
 • Neaizraujies ar biežu sejas mazgāšanu un abrazīvu līdzekļu, piemēram, skrubju, lietošanu, taču, lai pastiprinātu ādas kopšanas produktu efektivitāti un uzlabotu ādas izskatu, reizi mēnesī ieteicams veikt pīlingu, kas palīdzēs ādai atbrīvoties no virsējās raga kārtas un uzlabos tās struktūru (maigu pīlingu var veikt arī biežāk).
 • Ādu var aizsargāt arī ar dekoratīvo kosmētiku, kā arī lietot ādu uzlabojošus, nomierinošus un atjaunojošus serumus. Savukārt uzturoties siltās, sausās telpās, ieteicams virs pamatkrēma uz ādas izsmidzināt speciālu termālā ūdens aerosolu.
 • Ierobežo karsta ūdens ietekmi uz ādu dušā un vannā, lai neizjauktu ādas lipīdu aizsargslāni.
  Līdzīgi kā karsts ūdens, ādu negatīvi ietekmē arī hlorēts ūdens.
 • Ķermeņa ādas attīrīšanai vislabāk lieto eļļas ziepes vai krēmveidīgus mazgāšanas līdzekļus, kā arī tādus, kam pievienotas mitrinošas vielas. Lai atjaunotu ādas dabisko aizsargslāni, kā arī nodrošinātu to ar barojošajām un mitrinošajām vielām, ko āda zaudē mazgāšanās laikā, pēc mazgāšanās jālieto mitrinošs līdzeklis – pieniņš, losjons vai ķermeņa krēms. Šo līdzekļu sastāvā varētu būt keramīdi, linolēnskābe, urīnviela, glicerīns, eļļas. Mitrinošu līdzekļu sastāvā esošās vielas āda uzņems vislabāk, ja līdzekli uzklās uzreiz pēc dušas, uz nosusinātas, bet ne sausas ādas. Ķermeņa un sejas ādai noderēs arī viegla masāža krēma uzklāšanas laikā – tas stimulēs kā asinsrites, tā limfas atteces sistēmu.
 • Seju ieteicams attīrīt ar jutīgai ādai paredzētiem losjoniem, micellāriem ūdeņiem. Micellārajam ūdenim piemīt arī mitrinoša un ādu nomierinoša iedarbība.
 • Sārmainas ziepes atņem ādai lipīdus un ūdeni. Antibakteriālas ziepes darbojas īpaši agresīvi. Izvairies no spirtu saturošu līdzekļu lietošanas ādas kopšanai. Pēc katras ādas saskares ar ūdeni, to nosusini un uzzklāj mitrinošu/barojošu krēmu. Izvēlies līdzekli bez krāsvielām un smaržvielām!
 • Parūpējies par gaisa mitrināšanu iekštelpās.
 • Āda jāmitrina ne tikai no ārpuses, bet arī no iekšpuses. Dzer pietiekami daudz ūdens un uzņem to ar augļiem, dārzeņiem un zupām. Ādai nepieciešamos vitamīnus vari uzņemt veselīga un sabalansēta uztura veidā.
  Lūpu āda jāuztver kā īpaši saudzējama ziemas laikā, jo tauku dziedzeru lūpās ir ievērojami mazāk nekā sejas ādā. Mitrinošs lūpu balzams ir lieta, ko nedrīkst aizmirst mājās. Tam jābūt kabatā vai somiņā katru reizi, kad dodies laukā. Grūtāk ir sadziedēt sasprēgājušas lūpas, nekā rūpēties par tām profilaktiski.
 • Aukstā laikā obligāts priekšnosacījums ir cimdu valkāšana, atrodoties ārpus telpām.

Dermatologs būtu jāapmeklē, ja:

 • ādas izskats neuzlabojas par spīti rūpīgai kopšanai;
 • ādas sausums kombinējas ar apsārtumu;
 • sausums un nieze traucē naktsmieru;
 • rodas iekaisušas brūces sakasījumu vietās;
 • ādas lobīšanās aizņem lielu laukumu.