Kā sagatavot pirmklasnieku skolai?

Katra bērna dzīvē reiz pienāk 1. septembris, kad ar vasarīgi rudenīgu puķu pušķi rokās un satraukumā pukstošu sirdi nākas pārkāpt skolas slieksnim. Kā viņam palīdzēt sagatavoties jaunajam dzīves posmam? Un kas tad ir bērna gatavība skolai? Jau pierādījies, ka par skolas gaitu sākumu satraucas ne tikai topošais pirmklasnieks, bet arī viņa vecāki. Šajā rakstā atradīsiet vienkāršus padomus tiem vecākiem, kuru bērni sāks skolas gaitas.

Pirmkārt, vecāki aicināti nomierināties, dziļi ieelpot un censties ieklausīties dažos ieteikumos, lai veiksmīgi pārdzīvotu pirmo skolas gadu.

Mieru, tikai mieru!

Pat, ja esat piemirsuši sagādāt ziedus uz pirmo skolas dienu, izgludināt tērpu vai aizgulējāties, nenervozējat un, kas ne mazāk svarīgi, nesāciet kliegt uz bērnu. Viņam jau tā skolā iešana rada milzu stresu. Atceries par to.

Ievērojiet dienas režīmu!

Ja iepriekš konkrēts dienas režīms jūsu ģimenē ir bijis svešs, tad tagad ir īstais laiks to ieviest. Tikai censties tajā pārmaiņa ieviest pamazām – ja pirms skolas esat cēlušies pulksten 9 un gulēt gājuši 23, diezin vai skolas laikā uzreiz izdosies bērnu gultā dabūt pulksten 21 un mosties 7.

Māciet praktiskas lietas!

Māciet bērnu tīri praktiskām lietām — kā šņorēt kurpes, pogāt pogas, klāt gultu. Šīs prasmes „neatnāk” pie bērnam tāpat vien, tāpēc, ka viņš jau ir pietiekami liels vai redzējis, kā to dara citi. Tās ir jāmāca, jāparāda, bet nekad nedariet to steigā, dusmās.

Radiet motivāciju!

Vēl līdz mācību gada sākumam bērns ir jānoskaņo jaunajiem apstākļiem. Viņam jāapzinās savs jaunais statuss – kļūt par skolēnu – un censties tādam arī būt. Tomēr nevajadzētu pārāk spēcīgi uzsvērt atbildības un patstāvības nozīmi. Nenobiedējat bērnu, bet atbalstiet jebkuru bērna pozitīvās intereses izrādīšanu par skolu.

Viss, kas notiek skolā, ir svarīgi, šeit nepastāv nekādu sīkumu:

  • Skolas formai jābūt ērtai un tādai, lai bērns patstāvīgi to varētu arī uzvilkt un novilkt, kad tas būs nepieciešams, piemēram, ģērbjoties uz sporta stundām;
  • Mugursomai jābūt piemērotai un jāpatīk bērnam, nevis vecākiem;
  • Salikt mugursomā visu nepieciešamo un kontrolēt savas skolas lietas – tas jādara bērnam;
  • Bieži var novērot, kā vecāki bērnus steidzina, sagaidot viņus pie skolas durvīm, neklausoties bērnu stāstos, nemēģinot izprast bērna emocijas. Tas ir nepareizi, un nekāda steiga neattaisno šādu vecāku uzvedību. Ir svarīgi iztaujāt bērnu par aizvadīto dienu skolā, mācību stundās apgūtajām un interesantajām tēmām, draugiem, skolā gaidāmajiem pasākumiem;
  • Bērniem jāparāda patiesa ieinteresētība it visā, kas notiek skolā, lai bērns varētu savas emocijas vieglāk pārstrādāt.

Māciet bērnam veidot attiecības ar vienaudžiem!

Sākot jau ar pirmo skolas dienu, bērnu jānoskaņo uz pareizu attiecību veidošanu ar vienaudžiem: “Šī ir tava klase, tavi nākamie draugi, tavi klasesbiedri”. Šāda noskaņošana bērnam palīdzēs pareizāk atteikties pret vienaudžiem kā partneriem. Klasesbiedri ir jāciena, bet šo vienkāršo noteikumu bērniem ir jāmāca.

Uzturiet kontaktus ar klases audzinātāju!

Nav jau obligāti jāpiesakās vecāku padomē un jābūt vecākam – aktīvistam. Ir pietiekami būt labās attiecībās ar klases audzinātāju un periodiski uzzināt, kā bērnam skolā klājas. Protams, – bez fanātisma.

Izvēlieties pareizos vārdus!

Nekad nebiedējiet bērnu ar tādiem vārdiem vai mājieniem kā, piemēram: “Tagad tik sāksies nopietnā dzīve!” vai “Pagaidi tik, kamēr sāksies skola! Tur tu gan redzēsi!” Uzmaniet, lai to ņemtu vērā arī vecvecāki, paziņas, kā arī brāļi un māsas.

Neliedziet bērnam spēlēties!

Spēlēšanās ir galvenā bērnu nodarbe pirmsskolas vecumā. Pāriešana jaunāko klašu periodā šo nodarbi neatceļ, tādēļ arī pirmajā klasē bērna dzīvē rotaļāšanās ir dominējošā lieta, tāpat kā gadu pirms tam. Bērniem nedrīkst liegt šo prieku – spēlēties. Labāk organizēt šo rotaļāšanos pareizi un arī veltot tam pietiekami daudz laika. Vienlaikus nepārspīlējot. Bērnam ir skaidri jāsaprot, kad ir laiks spēlēm, bet kad laiks darbam.

Uzmanība un drošība

Kopā ar bērnu meklējiet drošāko ceļu uz skolu un kopā ar viņu vingrinieties pareizi uzvesties uz ietves, droši šķērsot ielu un šķērsot ielu starp automobiļiem, kas tiek novietoti stāvvietās.

Fiziskā gatavība

Ar to saprot bērna organisma spēju pielāgoties jaunai fiziskai slodzei bez dienas miega. Bērna veselības stāvoklis var būt par iemeslu nepietiekamai gatavībai mācīties – biežas saslimšanas novājina organismu, mazina funkcionālās iespējas, kas skolā varētu izpausties kā bērna ātrāka nogurdināmība. Nesagatavotības iemesli var būt saistīti ne tikai ar bērna veselības stāvokli, bet arī ar nelabvēlīgiem apstākļiem, kuros bērns aug un attīstās. Sen zināma patiesība, ka veselību stiprina peldēšana, dažāda veida sportiskas aktivitātes tāpēc droši vasarā pirms skolas var doties uz jūru vai ciemos uz kādu lauku māju. Svaigs gaiss, kaut nedaudz saules, peldēšanās un nodarbības smiltīs padarīs bērna miegu mierīgu un stipru, labvēlīgi ietekmēs nervu sistēmu kopumā.

Ideāls pirmklasnieks?

Noteikti ideāls pirmklasnieks ir tāds, kuram ir vēlme uzzināt kaut ko jaunu un mērķtiecīgs, kas izvirza sev veicamo uzdevumu un izdara to līdz galam. Viņam jāprot sakārtoties darbam un pārkārtoties nākamajam darbam, cēlienam. Bērnam jāsaprot, ka nezināt nav kauns, bet kauns ir neuzzināt to, ko nezina.

Nobeigumā

Bērnam ir svarīgs un nepieciešams ģimenes atbalsts. Rūpējoties par sava pirmklasnieka psihisko veselību, jums parādīsies daudz iespēju būt vērīgiem un nepieciešamības gadījumā laicīgi reaģēt. Ar to vien jau var doties uz skolu. Kopā ar bērnu Jums iesākas jauns un interesants dzīves posms. Baudiet to! Un atcerēsimies, ka bērns uz skolu dodas ne tikai mācīties, bet arī dzīvot!