Kas ir CMYK un RGB krāsu dalījums, kas ir PDF, DPI, LPI un PPI?

Kas ir CMYK krāsu dalījums, kur to pielieto un kā kontrolē?

CMYK – krāsu modelis, kas paredzēts pilnkrāsu drukai, kurā tiek izmantotas četras krāsas – debesu zila (Cyan), purpursarkana (Magenta), dzeltena (Yellow) un melna krāsa (Black – Key color). Makets, kurš ir veidots RGB krāsu modelī un ir paredzēts iespiešanai, jāpārkonvertē uz CMYK krāsu modeli. CMYK krāsu spektrs nav tik plašs kā RGB, tāpēc, konvertējot no RGB uz CMYK, krāsas var atšķirties, jo izmantotās krāsas var būt ārpus CMYK krāsu diapazona. Pie drukas filmu vai CTP (Computer to Plate) plašu izgatavošanas tiek norādīts CMYK krāsu leņķis, kas standartā ir Cyan – 15 vai 105o, Magenta – 75o, Yellow – 0 vai 90o, Black (Key color) – 45o. Leņķus maina, ja iespiediekārta rada drukas defektus, kur rastra punkti satiekas līdzīgos leņķos. Parasti šie leņķi netiek mainīti.

CMYK krāsu daudzumu nosaka pēc katras krāsas optiskā blīvuma ar speciālu ierīci – densitometru. Densitometrs nomēra papīra balto fonu, tā atstarojošās īpašības un tad rēķina katras krāsas daudzumu. Kontrolējot krāsu ir jāpieturas pie ISO standartiem. Tie daudzus gadus atpakaļ tika izstrādāti sastopamākajiem papīra veidiem, kaut gan lielāko daļu pieredzējušie iekārtu operatori CMYK krāsu blīvumu nosaka uz aci, izvērtējot kvalitāti pēc sajūtām un bildes reālistiskuma. Šobrīd aktuāli ir krāsu kontrolēt ar speciālu pelēkā toņa (CMY) skalu, kas norāda uz balansu 3 toņu kategorijās. Ideāli ir tad, ja visas trīs ir maksimāli tuvu – tas ir CMY pelēks pret K pelēku ir maksimāli līdzīgi. CMYK krāsu kopējais klājums nedrīkst pārsniegt noteiktas robežas – 320% lokšņu ofsetā vai avīzēm 270%. Par Pantone krāsu skalu lasiet sadaļa “Pantone krāsu katalogs, skala”.

Kas ir RGB, un no kā veidojas baltā krāsa?

RGB – no angļu valodas Red, Green, Blue. Šis krāsu modelis sastāv no sarkanās, zaļās un zilās krāsas. RGB krāsu modeli ataino digitālās iekārtas – monitori, fotoaparāti un televizori, kā pamatni liekot melno krāsu. Sajaucoties visām trim RGB krāsām, rodas baltā gaisma. RGB krāsu modelis nav piemērots iespiešanai uz iespiediekārtām. Attēls, kuru jūs redzat datora ekrānā, var atšķirties no izdrukāta attēla CMYK krāsu diapazona nepietiekamības dēļ.

Kas ir PPI, kur to var sastapt, kas jāņem vērā?

PPI – pikseļu skaits uz collu (pixels per inch). Attēlu izšķirtspēja uz ekrāna, kas sastopama visās grafiskajās un attēlu apstrādes programmās. Šī mērvienība ir sastopama arī skeneros, kur tā sasniedz pat 600 ppi pie melnbalto attēlu (zīmējumu) skenēšanas. Izgatavojot drukas failus, teicamas kvalitātes sasniegšanai drukas failu sagatavošanai tiek izmantoti 300 ppi/inch.

Kas ir DPI un kur tas jāņem vērā?

DPI – punktu skaits uz collu (dots per inch). Tā ir digitālās iekārtas (printera, digitālas drukas iekārtas u. tml.) izšķirtspēja – izšķirtspējas mērvienība. DPI norāda, cik skaidrs un detalizēts būs izdrukātais vai attēlotais attēls. DPI noteikti ir jāņem vērā, ja Jūs vēlaties izdrukāt skaidru un kvalitatīvu attēlu uz digitālās drukas iekārtas.

Kas ir LPI, cik lielam tam jābūt un kur to var sastapt?

LPI – rastra līniju (punktu) skaits uz collu (lines per inch). Tiek izmantots filmu izgatavošanas (REPRO) un iespiedplašu izgatavošanas (CTP) iekārtās – to norāda attiecīgi drukas darba mērogam un papīra īpašībām. Jo lielāks attēls, jo mazāks LPI. Standarta darbiem uz pārklātā papīra (krītpapīra) tiek izmantoti 135 līdz 175 lpi, uz nepārklātiem 100 līdz 135 lpi, avīžu papīriem 75 līdz 100 lpi. Uz kvalitatīva (maksimāli gluda) papīra ir iespējams nodrukāt no 175 līdz pat 300 lpi.

Kas ir PDF fails un kur to pielieto?

PDF ir failu aprakstīšanas formāts, kurš izveido formatētus dokumentus, kuri satur informāciju par grafikas, teksta, lapas izkārtojumu, izmantotajām krāsām u. tml. PDF dokumentus var izveidot no dažādām programmām – Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Adobe PhotoShop, Corel Draw, Microsoft Word u. c. Izveidotie PDF dokumenti atbilst dažādiem nozares vai noteikta formāta standartiem. Šo formātu ieteicams izmantot, saglabājot drukas failus.