Kas jāņem vērā, izvēloties dīvānu

Kā pareizi izvēlēties dīvānu? Kam pievērst uzmanību, kas jāņem vērā un kā pieņemt lēmumu? Par to uzzināsi šajā rakstā.

Visa pamatā – vajadzības apzināšanās

Lai cik pašsaprotami tas neizklausītos, bieži vien cilvēki tomēr īsti nezina, ko un kāpēc viņi grib. Pirms dodies uz mēbeļu veikalu, pajautā sev:

Kurā telpā vēlies likt dīvānu? Vai tas būs viesistabas papildinājums vai guļamistabas mēbele?

Kādam mērķim ir vajadzīgs dīvāns? Vai tas paredzēts tikai sēdēšanai viesistabā, viesu izguldīšanai vai kā pastāvīga gultasvieta?

Vai vajadzīgs dīvāns vai tomēr gulta? Varbūt parocīgāk ir guļamistabā novietot kārtīgu, kvalitatīvu gultu? Vai tomēr vietas taupības nolūkos
dīvāni ir kārdinošāka izvēle?

Tad, kad esi apzinājis atbildes uz šiem jautājumiem, Tev kļūs skaidrs, vai Tev veikalos jāmeklē gultas vai dīvāni.

Veikalos dīvānu izvēle ir ļoti plaša – tie atšķiras ne tikai pēc krāsas, izmēriem un formas, bet arī pēc to mehānismiem un funkcijām. Komplektējot dzīvojamās istabas atpūtas stūrīti, var iegādāties dīvānu komplektā ar atpūtas krēsliem. Populāri ir tā dēvētie moduļu dīvāni, kas veidoti no atsevišķām sekcijām – tās var izmantot atsevišķi vai salikt kopā. Plašām telpām populāra izvēle ir stūra dīvāni vai dīvānu komplekts, kurā apvienoti viena stila dīvāni dažādam sēdētāju skaitam.

Cena

Būtiska ir mēbeles cena. Pērkot lēti, vienmēr pastāv iespēja iegādāties “kaķi maisā”. Parasti zemo cenu dīvāniem nav iespējams aplūkot, kas slēpjas zem apdares materiāla. Nopietnie mēbeļu ražotāji parasti šādu iespēju piedāvā – kas dīvānam “vēderā”, iespējams izpētīt, atverot rāvējslēdzēju vai apskatot mēbeli “šķērsgriezumā”.

Parasti dīvāna karkass tiek izgatavots no metāliskiem elementiem un saplākšņa vai skaidu plākšņu kombinācijas, dārgākiem dīvāniem – no koka. Svarīgi, lai skaidu plātņu karkass būtu labi izžāvēts un pārklāts ar aizsargkrāsu.

Pildījums

Dīvānu pildījumam parasti tiek izmantots sintepons, porolons vai putu poliuretāns. Lai dīvāns “neizsēdētos”, tam iekšpusē mēdz likt atsperu elementus. Labākais un dārgākais dīvāna pildījums ir – atsperu bloka, voiloka un vatelīna kombinācija.

Izvilkšanas mehānisms

Iegādājoties dīvānu, der apsvērt, vai mēbele tiks izmantota gulēšanai. Pat, ja mājas saimnieki neplāno paši uz tā gulēt, iespējams, ka dīvāns varētu noderēt kā guļvieta ciemiņiem. Šādā gadījumā jālūkojas pēc izvelkamā dīvāna, pirms tam iepazīstoties ar vienu no svarīgākajiem šāda dīvāna elementiem – izvilkšanas mehānismu.

Populārākais ir tā dēvētais “grāmatas” tipa mehānisms – paceļot dīvāna sēdekli, atzveltne novietojas horizontāli. Kad mehānisms izvirzās, sēdekli nolaiž atpakaļ horizontālā stāvoklī.

Plusi: gadu gaitā pārbaudīts un izturīgs mehānisms.

Mīnusi: dīvāns aizņem daudz vietas, ar laiku visā dīvāna garumā parādās dziļa rieva, padarot gulēšanu neērtu, turklāt izlaižot dīvāns ir jāatstumj no sienas.

Eirosofa jeb kušete: dīvāna sēdeklis tiek izvilkts uz āru, atzveltne ievietojas atbrīvotajā vietā.

Plusi: plaša guļvieta, zem sēžamās daļas parasti ir iestrādāta kaste gultas veļas glabāšanai.

Mīnusi: ērtākai mēbeles pārvietošanai paredzētie ritenīši, bieži izmantoti, var bojāt grīdas segumu.

“Klik – klak” – eirosofas analogs, kura konstrukcijā paredzēts maināms atzveltnes leņķis, sēdētājs var izvēlēties sev piemērotāko pozu – sēdus, pussēdus vai guļus.

Plusi: trīs dažādas sēdēšanas pozīcijas, liela veļas kaste.

Mīnusi: dīvānu nav iespējams likt cieši pie sienas, jāparedz rezerves vieta mēbeles izvilkšanai.

Franču tipa saliekamā gulta. Šis ir “ciemiņu variants”, kas nav paredzēts regulārai gulēšanai. Lai izvilktu dīvānu, vispirms jānoņem visas sīkās detaļas (elkoņu balstu, spilvenus).

Plusi: saliktā veidā dīvāns aizņem ļoti mazu telpas daļu, plaša guļvieta.

Mīnusi: nav veļas kastes, guļvieta nav līdzena, jāparedz vieta aksesuāru glabāšanai.

Amerikāņu tipa saliekamā gulta. Vienkāršota franču saliekamās gultas versija, kas paredzēta regulārai izmantošanai. Lai izlaistu dīvānu, jāpavelk izlaišanas mehānisms uz sevi un jāpagriež sēdeklis un atzveltne nepieciešamajā pozīcijā.

Plusi: uzticams mehānisms, dīvāns aizņem maz vietas.

Mīnusi: guļvieta nav līdzena, dīvānam nav veļas kastes.

Stūra dīvānos tiek izmantots tā dēvētais “delfīna” mehānisms, kas atrodas zem sēdekļa daļas, kuru paceļot uz augšu, izklājas guļvieta.

Plusi: līdzena un plaša guļvieta.

Mīnusi: mehānisma kalpošanas laiks ir tieši saistīts ar materiālu, no kāda tas ir izgatavots. Speciālisti uzskata, ka vislabākās ir atsperu plāksnes, kuras izvietotas krusteniski pa guļvietu. Otrs svarīgākais elements ir siksnu balsts, trešais – metāliskais tīkls. 

Dīvāni ar akordeona tipa mehānismu ir piemēroti ikdienas lietošanai. Izvilkšana ir viegli un vienkārši saliekama, nepieciešams tikai pacelt dīvāna malu, un sēdeklis nolaižas.

Plusi: uzticams mehānisms, plaša guļvieta, iespējams pasūtīt ar veļas kasti, saliktā veidā aizņem maz vietas.

Mīnusi: izlaistā veidā telpā aizņem daudz vietas. Guļvietai ir trīs daļas, un tā vājā vieta ir matrača materiāls – tam ir jālokās atzveltnes daļā.

Izmēri

Lai zinātu minimālos un maksimālos dīvāna gabarītus, izmēri telpu, kurā plāno jauno mēbeli novietot. Iepatikušos dīvānu veikalā pamēģini izlaist un salikt vairākas reizes, mehānismam ir jābūt ērtam, parocīgam un vienkāršam.  Gara auguma cilvēkiem ērtai sēdēšanai nepieciešams dziļāks dīvāns. Dīvāna balstiem jābūt zemiem, atzveltnes slīpumam – ērtam. Ilgstoši sēdēt taisnā leņķī ir apgrūtinoši.

Stils, krāsa un materiāls

Izvēloties jebkādas mēbeles, ir jāievēro šie punkti. Visām mēbelēm telpā jasaskan savā starpā! Ja izvēlēts divāns ir krāsā, kas nav pielietota istabā, tad jāiegādājas aksesuāri vai mēbeles šinī krāsā, lai tā atkārtotos vismaz trīs reizes – tad krāsa istabā izskatīsies lakoniski. Kā arī jāsaprot vai dīvāns būs akcents istabā, vai papildinājums, proti, vai telpā atrodas kādas aktīvas mēbeles vai aksesuāri: koši aizkari vai sienas, glezna, grīda no ekskluzīviem materiāliem. Ja tādi akcenti jau ir, tad dīvānu jāizvēlas mierīgos toņos, lai neradītu telpā haosa sajūtu.

Svarīga ir ne tikai forma, bet arī audums. Rūpīgi izvērtē materiāla kvalitāti, kā arī noskaidro, kā tas ir jākopj. Jāņem vērā lietošanas nolūkus, bērnu un mājdzīvnieku esamība, kā arī jāsaprot, cik daudz laika esi gatavs veltīt mēbeles kopšanai un tīrīšanai. Ādas dīvāni mājokļos, kur ir bērni un mājdzīvnieki, vai divāniem-gultām nebūs labākais variants, kā arī ļoti gaišas mēbeles nebūs īsti piemērotas.