Kas jāņem vērā, izvēloties trauku mazgājamo mašīnu

Trauku mazgājamā mašīna – virtuves tehnika, kuras popularitāte pastāvīgi aug. Tā ir vajadzīga iekārta, jo tā ekonomē laiku, spēkus un ūdeni. Pie tam šādu trauku mazgājamo mašīnu ir ļoti viegli iebūvēt virtuves mēbeļu profilā; tās esamība netraucēs radīt vēlamo virtuves dizainu. Šajā rakstā jūs uzzināsiet par visu, ko ir nepieciešams zināt, pērkot šo noderīgo sadzīves tehniku.

No pirmās trauku mazgājamās mašīnas izgudrošanas brīža ir pagājuši vairāk nekā 120 gadi. Tobrīd to izgudrojusī Džozefīne Kohrana vēlējās pasargāt kalpu sadauzīto Ķīnas porcelānu, bet mūsdienās šī iekārta ir neaizstājams palīgs mājās. 

Droši vien grūti noticēt, bet ir aprēķināts, ka trauku mazgājamā mašīna palīdz ietaupīt 4 reizes vairāk laika, salīdzinot ar parasto trauku mazgāšanu. Vidēji tās ir 200 stundas gadā, kas pielīdzināmas 23 dienām. Būtiski ir arī tas, ka trauku mazgājamās mašīnas ļauj taupīt dabas resursus: nedēļas laikā var „ietaupīt” tik ūdens, lai tā pietiktu 5 mazgāšanās reizēm dušā.

Ja mājās dienas laikā trauki tiek mazgāti vismaz divas reizes, trauku mazgājamās mašīnas lietderība ir neapšaubāma. Mūsdienu cilvēks ir sapratis – trauku mazgājamās mašīnas jau ir pietiekami biežs sadzīves tehnikas pirkums. Problēma ir tā, ka to izvēle ir tik liela, ka var viegli apmaldīties izvēles labirintā. Taču, tāpat kā izvēloties jebkuru citu sadzīves iekārtu, lēmuma pamatā jābūt vairākiem noteicošiem aspektiem. 

Iebūvēšanas (instalācijas) veids

Sākumā nepieciešams izlemt par tās instalācijas veidu. Brīvi stāvošās trauku mazgājamās mašīnas var novietot jebkur savā virtuvē jebkurā sev piemērotā vietā. Vienīgais nosacījums, ka jābūt iespējai pieslēgt elektrību, ūdeni un kanalizāciju.

Mūsdienās kad daudzi sāk modernizēt, remontēt vai būvēt savas virtuves jau paredz vietu arī trauku mazgājamai mašīnai un ļoti pieprasītas kļūst iebūvējamās trauku mazgājamās mašīnas. Vispieprasītākie modeļi ir pilnībā iebūvējamie, jo tie pilnībā ietilpst virtuves mēbeļu profilā un netraucē pārdomātajam virtuves dizainam. Vadības panelis atrodas durvju aukšējā daļā (uz malas horizontālā līmenī)

Cits veids ir daļēji iebūvējama trauku mazgājamā mašīna. Atšķiras vienīgi ar to, ka visas šīs iekārtas daļas neatradīsies zem mēbeļu profila, tas ir trauku mazgājamās mašīnas durvis. Tās paliks tādas kādas ir paredzējis ražotājs visbiežāk no nerūsējošā tērauda vai plastmasas, atkarībā no modeļa. Tā kā tās ar savu izskatu var ietekmēt virtuves dizainu, šādi modeļi nav īsti pieprasīti.

Izmēri un ietilpība

Gan brīvi stāvošās, gan iebūvējamās trauku mazgājamās mašīnas atkarībā no izmēriem ir pilna izmēra, šauras un kompaktas.

Ne mazāk svarīga ir arī trauku mazgājamās mašīnas elastība: iespēja pārvietot galda piederumu grozu, regulēt šķīvju un glāžu turētāju augstumu, tāpat pielāgošana dažādu formu un izmēru traukiem. No pareizas trauku salikšanas daļēji ir atkarīga arī mazgāšanas kvalitāte. Izvēloties trauku mazgājamo mašīnu, tāpat pievērsiet uzmanību tam, cik trauku komplektu var ietilpināt (parasti daudzums svārstās no 10 līdz 14). Viens standarta trauku komplekts ir: šķīvis, zupas šķīvis, deserta trauks, krūzīte ar tasīti, glāze, nazis, dakšiņa, ēdamkarote, tējkarote, deserta karote.

Iegaumējiet, ka komplektā neietilpst katli, pannas un citi virtuvē nepieciešamie priekšmeti. Tāpēc, izvēloties trauku mazgājamo mašīnu jāņem vērā tās ietilpību ar to, cik bieži jūs gatavojat un ēdat mājās un ar ģimenes locekļu skaitu.

Pilna izmēra iebūvējamās trauku mazgājamās mašīnas platums ir aptuveni 60cm, dziļums – aptuveni 55cm, augstums – aptuveni 82cm. Atšķirīgiem modeļiem izmēru parametri var svārstīties no 1 – 1.5 cm. Ietilpība – 12 – 16 komplekti. Uz šādu modeli ir vērts pievērst uzmanību tiem, kuriem ir liela ģimene un kuri daudz gatavo, un dod priekšroku maltītēm mājās. Galvenais, lai virtuvē pietiek vietas arī citai nepieciešamai tehnikai.

Platums šaurām iebūvējamām trauku mazgājamām mašīnām – aptuveni 45 cm, dziļuma un augstuma atšķirības no iepriekšējā modeļa nav, attiecīgi aptuveni 55 un 82 cm. 15 cm vietas ekonomija virtuvē noteikti atspoguļojas uz ietilpību – šādam modelim tas parasti sastāda no 9 – 12 komplektiem. Ja virtuve ir neliela un ģimene sastāv no 2-3 cilvēkiem, pilnībā var aizdomāties par šāda modeļi iegādi.

Kompaktās (galda) trauku mazgājamās mašīnas ir apveltītas ar šādiem parametriem: platums 55-60 cm (atkarībā no modeļa), dziļums – aptuveni 50 cm, augstums – aptuveni 45 cm. Šāds modelis būs piemērots pavisam nelielām virtuvēm un nelielām ģimenēm, vecpuišiem vai tiem, kas maz gatavo mājās. Kompaktajās trauku mazgājamās mašīnās parasti ietilpst 5-6 trauku komplekti.

Mazgāšanas programmas

Mūsdienu trauku mazgājamās mašīnās ir realizētas dažādas mazgāšanas programmas. Dažādiem trauku veidiem, stipri netīriem traukiem vai mazliet netīriem traukiem. Parasti visos modeļos ir augstas temperatūras cikls ļoti netīriem traukiem: trauki ar piekaltušām ēdiena paliekām, pannas, katli utml. Ūdens atsevišķos posmos uzsilst no 65 – 70° C. Šādu programmu vēl sauc par “Intensīvo”.

Noteikti ir paredzēta programma arī vidēji netīriem traukiem – saukts par “ikdienas” ciklu (55-65° C).

Ir ļoti labi, ja ir programma arī delikātajai mazgāšanai, trausliem traukiem (piemērams, vīna glāzes utml.) ar temperatūru 40-50° C. Īpaši trauslus traukus, tiešām labāk ir mazgāt ar šo programmu, bet, piemēram, parastās nedārgās glāzes un krūzes pilnīgi normāli izstur arī mazgāšanu ar “ikdienas” vai “intensīvo” programmu.

Ļoti vēlams, lai mūsdienīgai trauku mazgājamai mašīnai būtu automātiskā mazgāšanas programma. Tās jēga ir tajā, ka ierīce sensoru un kontrolējošās elektronikas simbiozes rezultātā pati nosaka trauku netīrības pakāpi un pat tās daudzumu. Un pamatojoties uz šiem datiem rada optimālāko mazgāšanas ciklu: nosaka laiku, temperatūras režīmu (45–65°С) un ūdens patēriņu.

Jebkurā trauku mazgājamā mašīnā ir ekonomiskais mazgāšanas cikls. Ekonomējas, pirmkārt, elektrība – uz mazāku ūdens uzsildīšanu (pamata mazgāšana 50–55°С temperatūrā). Laiku šāda programma aizņem vairāk – parasti ne mazāk kā 3 stundas ( attiecībā pret 2-2,5 stundas intensīvā un ikdienas cikla laiku)

Īsā mazgāšanas programma parasti ilgst apmēram 30 min un ir piemērota ātrai mazgāšanai viegli netīriem traukiem, tas ir uzreiz pēc to lietošanas vai trausliem traukiem. Mazgāšana notiek ar ūdens temperatūru 40°С

Vēl viens noderīgs mazgāšanas režīms ir iepriekšējā skalošana. Tā ilgst aptuveni 15 minūtes, trauki tiek apsmidzināti ar augstu ūdeni bez mazgāšanas līdzekļa. Elektroenerģijas patēriņš minimāls. Tās rezultātā tiek nomazgātas visas ēdienu paliekas, kuras var piekalt pie traukiem. Šī programma ir aktuāla pie nepilnas iekārtas uzlādes, kad tiek gaidīta tehnikas piepildīšana ar papildus traukiem pēc kāda laika. Un pēc šādas iepriekšējās skalošanas varēs izvēlēties ekonomiskāku mazgāšanas ciklu.

Augstāk nosauktās programmas ir pamata programmmas jebkurai trauku mazgājamai mašīnai. Parasti tieši šīs (un arī ne visas) izmanto trauku mazgājamās mašīnas īpašnieki. Visas pārējās programmas nav vajadzīgas kuram katram. Pie tādām var attiecināt, piemēram, plastikāta trauku cikls, dzeramajām krūzēm, bērnu trauku mazgāšana ar ļoti karstu ūdeni utml. Neobligāto programmu kopums – tā jau ir katra konkrēta cilvēka izvēle, tās jau ir tieši saistītas ar lietotāju. Protams, jāņem vērā, ka šādas papildus programmas paaugstinās trauku mazgājamās mašīnas cenu.

Trauku žāvēšana

Trauku mazgājamā mašīna ne tikai mazgā traukus, bet arī žāvē, lai traukus ar dakšiņām varētu uzreiz salikt pa to glabāšanas vietām. Šodien trauku mazgājamās mašīnās ir viens pamata žāvēšanas veids: kondensācijas.

Kondensāta žāvēšanas process ir dabisks: pēdējā skalošana vienmēr notiek ar karstu ūdeni (izņemot dažas programmas), pēc tam iekārta “atpūšas”. Šajā laikā uz traukiem palikušais karstais mitrums kondensējas uz nedaudz aukstākajām kameras sienām mazgājamā mašīnā un notek pa tām uz kanalizāciju. Un rezultātā trauki ir sausi. Šāda žāvēšana aizņem vairāk laikā, tomēr tās laikā netiek izmantota elektroenerģija un nav papildus trokšņa.

Atkarībā no ražotāja trauku mazgājamā mašīnā var būt realizētas tehnoloģijas, kas uzlabo žāvēšanas kvalitāti, veidu vai samazina šī procesa laiku.

Piemēram, atsevišķās trauku mazgājamās mašīnās ir AirDry tehnoloģija. AirDry ar automātisko durvju atvēršanu izmanto dabīgu gaisa plūsmu, lai pabeigtu žāvēšanas procesu. Iekārtās ar AirDry žāvēšanas sistēmu un automātisko durvju atvēršanu, durvis tiek atvērtas pēdējā žāvēšanas cikla laikā, atstājot 10 cm spraugu. Tas ir dabīgs žāvēšanas veids, kas efektīvi samazina izmaksas par elektroenerģiju.

Vēl atsevišķos modeļos ir pieejama žāvēšanas sistēma Zeolite. Risinājums slēpjas dabas minerālvielā ceolītā, kas pilnībā inovatīvā veidā pārvērš mitrumu siltumā. Iekārtā ir speciāls konteineris, kas ir piepildīts ar šo minerāli. Žāvēšanas laikā gaiss pārnes mitrumu no traukiem uz ceolīta pulveri, tas uzsūcot mitrumu izdala siltumu, kas arī ietaupa laiku. Nākošajā mazgāšanas reizē ceolīts izžūst un atkal ir gatavs dalīties ar siltumu žāvēšanas laikā. Minerāli strādās visu iekārtas darbošanās laiku – nomaiņa nav nepieciešama.

Ekonomiskums 

Parasti tas nozīme, cik daudz elektroenerģijas tiek patērēts, bet, izvēloties trauku mazgājamo mašīnu, jāņem vērā arī patērētā ūdens daudzums. Eksperti iesaka izvēlēties A+++ vai A++ energoefektivitātes klases iekārtas, kas patērē 237-266 kWh elektrības (vidēji gadā ir 280 mazgāšanas ciklu). Ekonomiskas trauku mazgājamās mašīnas gada laikā patērē  ap 2660 l ūdens. 

Klusums 

Mūsdienu māju vai dzīvokļu plānojumā virtuve un viesistaba bieži vien atrodas vienā telpā, tāpēc trauku mazgājamās mašīnas radītais troksnis ir ļoti būtisks aspekts, ja vien nevēlamies, lai iekārta nomāktu patīkamās sarunas. Šādā gadījumā eksperts iesaka izvēlēties trauku mazgājamās mašīnas, kuru troksnis nepārsniedz 48 dB. Trokšņa aspekts ir svarīgs arī tad, ja mājas darbiem laiku varat veltīt tikai vakarā vai naktī – tad ir vērts izvēlēties tādu trauku mazgājamās mašīnas modeli, kura trokšņa līmenis ir vēl zemāks.