Kā sagatavot siltumnīcu ziemai?

Kā sagatavot siltumnīcu ziemai

Darbs pie siltumnīcas prasa uzmanību no pavasara līdz rudenim – gluži kā lācis, siltumnīca arī dodas “ziemas miegā”, tāpēc ir svarīgi sagatavot siltumnīcu ziemai. Lai tā veiksmīgi sagaidītu jauno sezonu, ir jāveic vairāki darbi, kas ļaus saglabāt siltumnīcas augsni veselīgu. Noteikti nebūs prāta darbs aizmirst par siltumnīcu un кредиты ночью līdz pavasarim, kolīdz būs novākta raža. Tiklīdz siltumnīcā visa raža ir novākta, var sākt ķerties klāt augu atlieku izvākšanai. Ir dažāda veida siltumnīcas – populārākā no plēves, ilgdzīvotāja no stikla un modernā no polikarbonāta. Nav svarīgi, kāda seguma siltumnīca tā ir, jo visās dzīvo kaitēkļi, kuru daudzums katru gadu ir mainīgs. Lai kaitēkļi nevairotos un maksimāli varētu no tiem atbrīvoties, ir jāiztīra siltumnīca no tajās augušajiem stādiem. Vislabāk, ja negaidīsi brīdi, kad tie būs sakaltuši, bet novāksi uzreiz, tiklīdz tie pārstās dot ražu, jo uz dzīvajiem stādiem vēl dzīvos un vairosies kaitēkļi. Lai efekts būtu labāks, var augus apstrādāt ar insekticīdiem, kas iznīcinās kaitēkļus. Ierasti ir jānogaida pāris dienas, lai varētu ķerties klāt to novākšanai. Ja būs sagaidīts posms, kad augi ir sakaltuši un birstoši, risks, ka šī gada insekti paliks un nākamajā gadā būs vairāk, ir daudz lielāks. Vislabāk novāktos stublājus likt komposta kaudzē, kas nākamajos gados kalpos kā ideāls mēslojums.

Kaitēkļi un infekcijas siltumnīcās dzīvo arī augsnes virskārtā. Lai maksimāli izvairītos no šo kaitēkļu pārziemošanas, ir nopērkami speciāli dezinfekcijas līdzekļi. Sekojot instrukcijai, mēslojumu iestrādā augsnē, pēc tam apstrādātā vieta ir jāaplaista, lai augsne būtu mitra. Noteikti jāņem vērā, ka pēc šīs procedūras veikšanas siltumnīcā pāris dienas iet iekšā nedrīkstēs, jo izdalīsies brīvais amonjaks, kas dezinficējoši iedarbosies uz augsnes virskārtu. No šī procesa nevajag baidīties, jo tas notiks tikai pāris dienas – pavasarī cilvēka veselībai kaitīgo vielu tur vairs nebūs. Šī mēslojuma sastāvā esošās labvēlīgās vielas paliks augsnē līdz pavasarim. Lai tās neizzustu, jāparūpējas par to, lai siltumnīcā nebūtu nezāļu, kas šīs vielas izēdīs. Pārējos augsnes mēslošanas darbus jāatstāj uz pavasari, tajā skaitā komposta iestrādāšanu.

Noņemiet siltumnīcā visu lieko – radiet vietu jaunam

Lai arī var likties, ka striķi un auklas, kas palīdzēja noturēt stādus, ir vēl labi un kalpos vēl nākamajā gadā, tomēr labāk ir tos novākt un jaunajā sezonā izmantot jaunus striķus. Ir vairāki iemesli, kāpēc to darīt. Auklās dzīvo slimību sporas, kas ātri vien nākamajā gadā var inficēt jaunos stādus. Siltumnīcās ir ļoti liela saules ietekme, kas bieži vien sabojā auklas materiālu. Var gadīties tā, ka nākamo ražu auklas var neizturēt, un stāds nolūzt ar visu ražu. Ja tomēr esat taupīgs un uzskatāt, ka auklas ir labā stāvoklī un nokalpos vēl sezonu, noteikti tās tik un tā ir jānovāc. Lai saglabātu to labā stāvoklī jaunajam gadam, ieteicams tās pavārīt ūdenī, pēc tam izžāvēt un nolikt. Ja striķu vietā ir izmantotas metāla stieples, tās var atstāt, tikai noteikti tās ir jānotīra no augu atliekām un kārtīgi jānotīra samitrinātu lupatiņu. Ja tomēr kādas slimības sporas uz stieples būs palikušas, pavasara stiprā saule tās izdedzinās.

Nereti cilvēki siltumnīcu ziemas laikā izmanto kā noliktavu, glabājot tur dažādas lietas. Bieži vien tie ir vecie puķupodi ar augsni, dažādas kastes, lupatas, kurās var būt pelēkā puve, dažādi gliemeži un kaitēkļi. Noteikti siltumnīcā pēc tās iztīrīšanas nedrīkst neko nest, lai tā stāv tukša un sausa bez nevienas nezāles. Nereti rudens laikā siltumnīcā savairojas gliemeži. Lai pret to cīnītos, ieteicams iegādāties speciālu līdzekli, ko var izkaisīt gan siltumnīcā, gan dārzā. Kad iepriekšminētās procedūras ir veiktas, ieteikums ir notīrīt siltumnīcas sienas. Ja siltumnīca nav pārāk netīra, tad švammi vai grīdas birsti un ziepjūdeni būs gana. Ja jums ir iegādāta polikarbonāta siltumnīca, noteikti jānoskaidro, ar ko drīkst šo materiālu tīrīt. Ja baidāties kaut ko sabojāt, vienkārši notīriet siltumnīcu ar tīru ūdeni – gan no iekšpuses, gan ārpuses. Lai siltumnīcu padarītu ilgmūžīgāku, koka konstrukcijas ik pa laikam ir jānokrāso ar ūdens emulsijas krāsu. Tas pasargās no šķirbu veidošanās, kurās patīk uzturēties kaitēkļiem. источник