Utis – kur tās mitinās, un kā ar tām cīnīties?

Kā cīnīties ar utīm?

Cilvēkiem ir uzskats, ka tikai netīrīgu cilvēku, īpaši bērnu matos, patīk mitināties utīm. Kā arī cīņa ar šiem nepatīkamajiem kukaiņiem ir diezgan sīva. Noskaidrosim, vai tikai nekoptu cilvēku matos dzīvo šie kukaiņi, un kā visefektīvāk ar tiem cīnīties. Utis jeb Pediculosis ir ļoti ātras un tām patīk migrēt. Tāpēc nav brīnums, ka, ja vienam bērnam būs matos iedzīvojušies šie kukaiņi, bērniem, kas ir saskarē ar šo bērnu, galvā parādīsies šie kukaiņi. Utu pārvietošanās notiek pa apģērbu, visbiežāk tās ir cepures un šalles, gultasveļu, mīkstajām rotaļlietām, kurās tās var noslēpties, kā arī ar ķemmi, kas ir vispopulārākais utu pārvietošanās ceļš. Ja bērnu galvas rotaļu procesā saskaras, tad visticamāk utis izmantos šo iespēju, lai aizceļotu uz cita bērna matiem. Lai arī liekas, ka bērnu dārzs ir vispopulārākā vieta, kur utis var saķert no citiem bērniem, arī sabiedriskais transports rīta un vakara stundās ir vieta, kur utis var ceļot no viena cilvēka pie otra brīžos, kad ir ciešs kontakts ar utu pārnēsātāju. Paranojā ieslīgt nevajag, tāpēc jāatceras, ka utis tikai pārrāpo no viena cilvēka pie otra – tās nelec un nelido.

Ierasti cilvēkos jau no mazām dienām ir iesēdies uzskats, ka utis dzīvo to cilvēku galvās, kuri neievēro personīgo higiēnu. Ne velti dažkārt vecāki biedē ar utīm bērnus, kas nevēlas veikt ikdienas higiēnu. Tomēr tas ir mīts, jo utis nešķiro, vai dzīvot tīrā regulāri mazgātā vai vienreiz mēnesī mazgātā bērna vai pieaugušā cilvēka galvā. Kaut mati tiks mazgāti katru dienu no bailēm iedzīvoties utīs, ar to nebūs līdzēts. Arī cīņa ar utīm nenotiek ar regulāru matu mazgāšanas palīdzību. Utis priecājas, ka vecāki slēpj to, ka viņu bērnu matos dzīvo utis, jo tas dod tām iespējas izplatīties. Tikai kolektīva cīņa pret utīm vainagojas ar to apkarošanu. Tāpēc, ja jūsu bērnam ir piemetušās utis, jāmet kauns pie malas un jāinformē pārējo bērnu vecāki, ar kuriem jūsu bērnam ir pastiprināts kontakts – bērnudārzā, skolā, interešu izglītības pulciņi.

Utīm patīk siltums

Utis dzīvo galvas siltākajā daļā – pakauša daļā aiz ausīm, kur tās arī dēj jaunās utis jeb gnīdas. Visvairāk utis var just otrajā dienas daļā, jo ķermenis ir sakarsis – siltumā utu aktivitāte ir visaugstākā. Ja novērojat savam bērnam vakara stundās aktīvu galvas kasīšanu, tad noteikti ir jāpārbauda galva, jo galvas kasīšana ir pirmā pazīme, ka galvā ir iedzīvojušās utis. Nieze parādās brīdī, kad utis sūc asinis, pēc tam tās izdala siekalas, kuras uz ādu iedarbojas atsāpinoši. Galva var niezēt arī no sviedriem, kad bērns ir saskrējies un sasvīdis, bet kasīšanu, kas ir utu dēļ, var atšķirt ar to, ka pastiprināti tiek kasīta galvas pakauša daļa un aiz ausīm. Visvairāk utis asinis sūc naktīs, kas bērnam liks būt nemierīgam dēļ nemitīgas kasīšanās.

Utis spēj ļoti ātri vairoties – dienā tās spēj izdēt piecas līdz desmit gnīdas, no kurām aptuveni pēc nedēļas izšķiļas jaunas utis, tas ir praktiski tas par, kas novērojams ātro kredītu tirgū, kur kā utis ir savairojušies dažādi kredīti parādniekiem ar sliktu kredītvēsturi u.tml. Jaunās utis pēc divām nedēļām ir pieaugušas, kas nozīmē, ka arī šīs jau spēj dēt jaunas oliņas. Viena uts dzīvo vidēji nepilnu mēnesi, un tā šajā laikā spēj izdēt līdz pat 300 oliņām. Tāpēc jāreaģē ir ātri uz pastiprinātu niezi un kasīšanu, jo utis vairojas ļoti ātri. Ja uts atrodas ārpus cilvēka matiem, tad tās dzīves ilgums ir ievērojami mazāks – maksimums divas dienas. Ja ir radušās aizdomas par utīm, tad ir jāmeklē nevis pati uts, bet gan gnīdas galvas pakauša daļā. Jo utis ir mazi un ātri kukaiņi, ko būs ļoti grūti pamanīt. Utu meklēšanā ir jāatceras, ka tās ir līdzīgas sezama sēkliņai – tikpat liela un tādā pašā krāsā. Turpretī utu oliņas ir gaišas, izmērs kā smilšu graudam, kas stiprinās matos pie saknēm. Gnīdas no matiem nevar izkratīt, tikai novilkt no mata ar nagiem vai ķemmējot ar speciālo ķemmi, kas tik un tā negarantē visu gnīdu izņemšanu no matiem. Dažreiz var rasties šaubas, vai bērna matos atrastie baltie graudiņi ir blaugznas vai tomēr gnīdas. Ja šo graudiņu var izkratīt no matiem, tad tās ir blaugznas, bet, ja tas spītīgi turās matos – gnīdas. Ja tiek atrasta uts, tad, to saspiežot starp nagiem, tā noskan.

Kā tad cīnīties ar utīm?

Ir vairāki varianti, kā cīnīties ar utīm – gan ar dabiskiem līdzekļiem, gan aptiekās nopērkamiem speciāliem šampūniem. Ir daudzas lietas, kas nepatīk utīm, piemēram, ēterisko eļļu aromāti. Var katru dienu no rītiem aiz ausīm iepilināt tējas koka eļļu, kas atbaidīs utis. Vēl profilaktiski vienu reizi nedēļā var matiem taisīt eļļas procedūru – iesmērēt matus ar jebkādu eļļu, uz stundu uzliek galvā plastmasas maisiņu, pēc tam matus izmazgā kā ierasts. Šādi tiks nosmacētas utis un gnīdas, ja tās būs bijušas ieperinājušās matos. Arī saspaidītas dzērvenes var uz pusstundu paturēt matos. Pēc izmazgāšanas matus ieteicams izķemmēt ar utu ķemmi. Tā kā gnīdas no matiem iztīrīt nav viegls darbiņš, tad matus vispirms var izmērcēt citronskābē – tas padarīs gnīdas mīkstas. Lai utis viegli neķertos klāt, meitenēm ir ieteicams staigāt ar savāktiem matiem, jo tādos ir grūtāk ieķerties. Ja nu gadījumā ar tautas līdzekļiem un ieteikumiem no apkārtējo pieredzes nav līdzēts, lai apkarotu utis, noteikti gaidīt nedrīkst – jādodas uz aptieku un jāiegādājas speciāls līdzeklis, kas jālieto saskaņā ar tam pievienoto instrukciju.